Barkod Etiketleri, ürünlerin üzerine yapıştırılan ve Barkod sistemi ne ait olan etiket türleridir. Barkod ise bir ürüne ait bilgilerin kayıtlı olan sistem üzerinden kullanmayı ve öğrenmeyi hedefleyen sistemlerdir. Bu sisteme göre, üzerinde barkod etiketi bulunan ürünler, öncelikle bir sistem içerisinde kayıt altına alınmalıdır. Satın aldığımız her ürün üzerinde barkod etiketi bulunmaktadır. Almak istediğimiz ürünle birlikte kasaya yöneldiğimizde barkod okuyucular ürün üzerindeki barkod etiketlerini okuyarak ürüne ait bilgilere ulaşabilir ve işlem yapabiliriz. Barkod etiketleri üzerinde bulunan barkod yapısı bize o ürün ile ilgili bilgileri sunmaktadır.

Barkod Etiketleri Nedir

Barkod üzerinde bulunan bilgilerin ne anlama geldiğini Barkod Nedir makalemizde paylaşmıştık. Etiketli olan ürünü barkod okuyucuya okuttuğumuz zaman daha önce o ürüne ait girilmiş olan fiyat karşımıza çıkar ve kasa bu ürünle ilgili olan fişi verir.

Barkod Etiketleri Nasıl Oluşturulur?

Barkod Etiketleri Nasıl Oluşmaktadır

İlk olarak barkod etiketinin boyunun belirlenmesi gerekmektedir. Ürünün üzerinde bulunan barkod etiketleri, ürünün büyük ve küçüklüğüne göre değişiklik gösterir. Bu nedenle ürün üzerine yerleştirilecek olan etiketin boyutu belirlenmeli ve barkod okuyucular tarafından algılanabilmesine dikkat edilmelidir. Etiket boyutu ve miktarına uygun olarak yazma kapasitesi hesaplanmalıdır. Hesaplama işlemlerinden sonra baskı metodunun seçilmesi gerekir.

Eğer ürün boyutları çok küçük ise barkod etiketlerini oluşturmak için farklı yollar bulunmalıdır. Ürünün bulunduğu raf da ürünün kodunu içeren etiket, çekmece ya da dolap üzerine yerleştirilebilir. Örnek olarak ise çivi gibi ürünlerin etiketlenmesi zor ve oldukça maliyetlidir. Bunun çözümü olarak ise çivinin bulunduğu bölüme ürüne ait barkod etiketi yapıştırılması daha kolay ve az maliyetli olacaktır. Bu sayede etiketlenemeyecek kadar küçük ürünlerin de bir barkod etiketi oluşturulmuş olur ve stok durumlarını, giriş çıkış bilgilerini ya da fiyatlarını belirlemede etiket üzerinde bulunan barkod okutularak dijital ortamda görüntülenmesi sağlanabilir.

Barkod Etiketlerin Özellikleri Nelerdir?

Barkod etiketleri baskı yöntemi açısından Termal transfer barkod etiketleri ve termal barkod etiketleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Barkod etiketlerinin ömürleri dış etkenlere göre değişmektedir. Su, nem, ışık, ısı gibi etkenler etiket ömürlerinde oldukça etkilidir.

Barkod Etiketlerin Özellikleri
  • Termal Transfer Barkod Etiketleri: Ribon kullanılarak kâğıt üzerine yapılan baskı çeşididir. İçerisinde kullanılacak birçok baskı çeşidi bulunmaktadır. Etikete uygulanan bu baskı yöntemiyle baskı dış ortamlardan gelebilecek olan bozulmalara karşı kendini koruyabilecektir. Bu baskı yöntemi kullanılarak oluşturulan etiketler madeni yağ, gıda, sağlık, kimya, otomotiv gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. İstenilen boyutta baskı yapılması mümkündür.

  • Termal Barkod Etiketleri: Termal lamine yöntemi kullanılarak kâğıt üzerine oluşur. Eko ve top termal çeşitleri bulunmaktadır. Top Termal kâğıt kullanımının ömrü eko termallere göre daha fazladır. Nem, alkol, ışık veya ısıya karşı dayanıklıdır fakat kendi kendine kararma özelliğine sahiptir.

Barkod Etiket Türleri Nelerdir?

Etiket türleri genel olarak 3 türe ayrılmıştır.

Kâğıt Bazlı Etiket Türleri Nedir

Kâğıt Bazlı Etiket Türleri

Bu türde bulunan etiketlerin ortak özellikleri kağıt olmasıdır. Kağıt oldukları için yırtılma özelliğine sahiptir. Piyasada en çok kullanılan kâğıt etiket türleri kuşe ve termal etiketlerdir. Bu etiketlere ek olarak lamina termal etiket, floresan etiket, termal karton etiket gibi etiket türleri de bulunmaktadır.

Barkod Etiketleri | Plastik Bazlı Etiket Türleri Nedir

Plastik Bazlı Etiket Türleri

Bu türde bulunan etiketlerin ortak özelliği plastik bazlı olmasıdır. Plastik bazlı bir etiket türü olduğu için esnektirler. Piyasada en çok kullanılan plastik etiket türleri opak ve demirbaş etiketlerdir. Bu etiketlere ek olarak mat etiket, silver mat etiket, güvenlik etiket gibi etiket türleri de bulunmaktadır.

Kumaş Bazlı Etiket Türleri 

Yıkama talimatı etiketi, saten akmaz gibi etiket türleri kumaş bazlı türlere örnek olarak verilebilir. Piyasada en çok kullanılan ise yıkama talimatı etiketidir.