Barkodun Tarihçesi 1948 de ABD de yerel bir gıda market zinciri sahibi ödeme sırasında ürün bilgisini otomatik olarak okuyan bir sistem için Drexel Teknoloji Enstitüsüne başvurması ile başlıyor diyebiliriz. Fakat Enstitü bu konu ile ilgilenmedi. Ancak Drexel Enstitüsünde yüksek lisans öğrencisi olan Bernar Silver ve yine yüksek lisans öğrencisi olan Norman Joseph Woodlan’ın ilgisini çekti ve birlikte çözüm üretmek için bir araya geldiler. Woodland ilk ultraviyole ışığa duyarlı mürekkep kullanmayı önerdi. Çalışan bir prototip üretildi ancak sistem çok istikrarsız ve pahalı olduğu için vazgeçildi.

Barkodun ilk kullanımı
Telif Hakkı

İlk Patent Alımı 

Başarısız olan ilk denemeden sonra, Norman Woodland Morse kodu na bezer şekilde çalışan ve tarayıcı ile okutulabilecek bir etiket düşündüler.  Morse  yazılım kodundan farklı olarak nokta yerine ince ve kalın çizgi kullandılar. Tarayıcıdan rahat okutabilmek için çizgileri hedef tahtasındaki gibi dairesel tasarladılar. Böylece tarayıcıyı paralel tutma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Günümüzde ise birden farklı yönde çizgiler yayan okuyucular kullanılarak bu sorun ortadan kalkmış ve paralel barkodlar kullanılmaktadır.1949 da bir prototip oluşturmayı başardılar ve ABD de patent aldılar.

Barkodun Tarihçesi nde kilometre taşlarından biri de 1962 yılında patent hakkının Philco firması tarafından alınması oldu. Daha önce IBM firması çalışanı olan Woodlandan iki kez patent hakkını almak istemişti. Philco firması daha sonra patent hakkını RCA firmasına sattı.

Barkotlama

Barkodun Tarihçesi | Barkodun İlk Kullanımı

Barkotlama ilk olarak 1966 yılında kullanılmaya başlandı. Ancak sistemi bir bütün olarak sektöre kabul ettirmek için bir Endüstri standarttı olması gerekiyordu. 1970 yılında Logicon inc. Evrensel bakkal ürünleri tanımlama kodunu (UGPIC Universal Grocery Products Identification Code) geliştirdi. IBM UGPIC çalışmasına dayalı ve bugünün UPC (Uniform Product Code )koduna benzer bir tasarım önerdi.3 Nisan 1973 de komite IBM in önerdiği UPC sembolünü endüstri standarttı olarak seçti tarihten bu yana sistemin başarısı diğer kodlama sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulundu.

Barkodun Tarihçesi nde ilk UPC tarayıcının kullanılması 1974 yılında oldu. Haziran ayında ilk UPC tarayıcısı Troy Ohio da bir süpermarkette kuruldu. Barkotlu ilk ürün Wrigleys sakızıydı. Böylece ilk Barkod Okuyucular  1974 yılında kullanılmaya başlamış oldu.