Beacon Teknolojisi, düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy – BLE) teknolojisini kullanarak konum bilgisini elde eden bir teknolojidir. Bir başka deyişle dijital pazarlama alanına kullanılan bu teknoloji  kullanan ürünler veya cihazlar pasif sinyaller göndererek yakınlarındaki akıllı telefonlar ile etkileşime geçebilmektedir. Mesafeye bağlı olan bu teknoloji, etkileşime geçtiği akıllı cihazlardan istenilen bilgileri iletebilir ve alabilir.

Beacon Teknolojisi Nedir

BEACON Teknolojisi Nedir?

Beacon, nesnelerin interneti (IOT) çıkmasıyla ile birlikte ortaya çıkan, akıllı ve duyarlı içerikleriyle kullanıcıya özel kişiselleştirilmiş deneyim sunan küçük Bluetooth radyo verici cihazlarına verilen isimdir. Örnek ile ifade edecek olursak deniz fenerine benzetebiliriz. Deniz feneri düzenli olarak başkalarının kendisini bulabilmesi için sinyal yollar. Beacon teknoloji ile sinyaller deniz fenerindeki gibi düzenlidir. Ancak ise düzenli olarak saniyenin onda biri aralıklarla harfler ve sayılardan oluşmuş radyo sinyalleri yayınlar. Bluetooth donanımını kullanan cihazların sinyalini girilirse Beacon’u görebilirler.

Beacon’lar, küçük ve basit cihazlardır. Cihazların içinde CPU, radyo verici ve batarya bulunur. Beacon cihazlarının her biri farklı renkte ya da şekillerde olabilirler; ivmeölçer, sıcaklık sensörü gibi ek özellikler bulunabilir. Bütün Beacon cihazlarının ortak özelliği sinyal yaymalarıdır.

BEACON Teknolojisi Kullanım Alanları

BEACON Teknolojisi Cihazları Nasıl Çalışmaktadır?

Beacon’lar rastgele mesajlar yollamazlar. Etkileşime girecekleri cihazların her biri için özel bağlantı kurmaktadır. Örneğin alışveriş merkezi içerisindeki dükkânlara Beacon teknolojisi kuralım. Tüm Beacon’lar sabit kendilerine has kimliklere sahip, kendi özel kimliği ile yayın yapan Beacon’ un sinyali telefonunuza ulaştığında alışveriş merkezinin yüklü olduğu uygulaması devreye girsin ve mağaza kuponu, navigasyon önerisi gibi çeşitli kullanıcıya kolaylık sağlayan sürprizler sunulabilmektedir.

BEACON Teknolojisi Cihazları Nasıl Çalışır
  • Beacon cihazları küçük ve kablosuz cihaz olarak düzenli aralıklarda radyo sinyali yayarlar.

  • Sinyal Bluetooth Smart ile yakınında bulunan cihazlar ile tespit edilir.

  • Sinyal aracılığıyla Beacon cihazının ID numarası etkileşime girilen cihaza iletilir.

  • Etkileşime girilmiş cihaz Beacon’dan gelen ID numarasını Bulut Server yollar.

  • Bulut Server ID numarasına atanmış eylemleri (Örnek olarak mağaza içinde ayakkabı reyonunda dolaşırken telefonunuza indirim kuponu gelmesi) kontrol eder.

  • ID numarasından gelen eylemleri kullanıcıya gösterir.