E-Ticaret: Ticaret kelimesi günümüzde en çok kullanılan kavramlardan biridir. Ticaret, bir malın ya da hizmetin alınıp satılması olarak düşünülür. E-Ticaret için ise genel bir tanım yapmak oldukça zordur. Herkesten farklı tanımlar alabileceğiniz geniş bir konudur. Kimisi internet üzerinden ürün satmak der kimisi ise ödemeleri internet üzerinden yapmak. Açılımı elektronik ticarettir fakat biz E-Ticaret olarak kullanırız. Hayatımıza çok uzun zaman önce girmiştir elektronik ticaret. Fakat internet üzerinden yapılan ticaret yeni yeni hayatımıza girmiştir.

E-Ticaret

E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret aslında günlük hayattaki mağazaların çalışma prensibini alarak bir platform üzerinde işletilmesidir. Tam olarak açıklanırsa; E-Ticaret, her türlü mal ya da ürünün internet ortamında güvenilir bir şekilde satılmasıdır. Satılan ürünün ne olduğu, tanımı, fiyatı, ödemesi, stok işlemleri gibi tüm işlemler internet üzerinden gerçekleştirilir. E-Ticaret sayesinde tedarikçiler ile firma çalışanlarının ve firmalar ile müşterilerin iletişimleri daha da güçlenir. Firmalar müşterilerin isteklerine, olumsuz dönüşlerine, beğenilerine daha hızlı bir şekilde dönüş sağlayabildikleri için hata oranlarını en aza indirirler. Elektronik ticaretin gelişmesindeki en büyük etken ise son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerdir.

E-Ticaret sadece dijital ortamdaki ürünler için kullanılmaz. Somut olarak görünen ve devamlı kullandığımız ürünleri de kapsar.

E-Ticaretin Önemi

İnternet üzerinden alışveriş yapmak bize büyük bir zaman kazandırmaktadır. Bu sadece alışveriş için geçerli değildir. Aynı şekilde otobüs biletleri, otel rezervasyonları ya da bunun gibi birçok gereksiniminizi de online olarak internet üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Aslında internet ortamı, istediğiniz her türlü ürün ya da hizmeti hiçbir şekilde yorulmadan karşılayabileceğiniz bir fırsattır.

Günümüz firmaları da bunun öneminin farkındadır. Yaptığı çalışmaların hepsini şuan internet tabanlı olarak geliştirmektedir. Ar-Ge yatırımları bu yöndedir. Bunun nedeni ise E-Ticaret modellerinin firmaları için yeni pazarlar demek olduğunu bilmeleridir.

Hız, güvenilirlik, ucuzluk ve zaman kaybını engellemek. Bunların üstüne bir de pazarlama stratejinizi koyduğunuzda şirketiniz için kazanç elde etmemek çok düşük bir ihtimaldir. E-Ticaret size birçok açıdan olanak sağlar. İnternet tabanlı bir profiliniz olduğunda elinizdeki iş imkânlarının arttığını görürsünüz. Aynı zaman da ürünlerinizin satılması için gereken işlemlerin çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.  Gerekli olan reklamların, satış sonucunda oluşacak geri bildirimlerin tamamen elektronik bir ortamda olması sizin için en büyük kolaylıktır. Elektronik ortam sayesinde daha çok müşteriye ulaşabilecek ve iş dünyasıyla ilgili olan etkileşiminiz artacaktır.

E-Ticaret İş Modelleri

Tam olarak E-Ticaret benimsenmemiştir fakat bunun üzerine birçok iş modeli geliştirilmiştir. Bu iş modellerinden hangisinin size uygun olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.

E-Ticaret İle Nasıl Ödeme Yapılır ?

İnternet üzerinden güvenilir bir şekilde ödeme yapabilmeniz için birçok araç geliştirilmiştir.

Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları

En büyük avantajı, zamandan ve mekândan bağımsız olarak istediğiniz her an istediğiniz şeye sahip olabilmenizdir. E-Ticarette ki işlemlerin çoğu dijital ortamda yürütüldüğü için hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Firmalar da bu 7/24 hizmet sayesinde fiziksel olarak ulaşabileceklerinden daha çok kazanca sahip olmaktadırlar. Müşteriler için de daha rahat ve sade bir ortam olarak değerlendirilir. Çünkü müşteriler aynı ürünü birkaç farklı firmada aratarak aralarındaki farkların neler olduğunu, hangisinin daha iyi ya da kötü olduğunu direkt olarak anlayabilirler. Bu da firmalar arasında rekabete ve indirimlere olanak sağlar. Aynı zaman da firmalar müşterileriyle iletişime çok hızlı bir şekilde geçebilir ve onların istekleri doğrultusunda hareket edebilir. İnternet ortamında bir mağaza açmanın maliyeti ile fiziksel ortamda mağaza açmanın maliyetleri arasında oldukça büyük bir fark vardır. İnternet ortamında açılan mağaza ile siz hem müşterilerinizi bekletmezsiniz hem de stok maliyetlerini düşünmeden düşük fiyatlarla satış yapabilirsiniz.

En büyük dezavantajı ise müşterilerin ürünleri görmeden alışveriş yapmalarıdır. Bu nedenle alışveriş yaparken iade durumları müşteriler için oldukça önemlidir. Ancak firmalar bunu düzeltebilirler. Müşterilerden gelen geri dönüşler doğrultusunda ürünün eksiklerini bulur ve tamamla fırsatı bulurlar. Diğer bir sıkıntı ise güvenilirliktir. Müşteriler güvenemedikleri sitelerden alışveriş yapıp kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemezler. Bunun için de firmalar alternatif ödeme yöntemleri ekleyip, müşteri kaybetmekten kurtulmayı başarabilirler. Ödemeyi ve güvenilirliği hallettiniz. Ama teslimat sürenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun süren teslimatlar müşterilerde kuşku yaratır ve sizi benimsememelerine sebep olur.