SEM, Search Engine Marketing yani arama motoru pazarlamacılığıdır. Arama motorları ile satış yapmak için uygulanır. SEO ile bütünmüş gibi düşünülür fakat çok farklı kavramlardır. İkisi de arama motoruyla ilgili olduğu için birlikte çok duyulmuştur. SEO arama motoru optimizasyonu olarak kullanılırken SEM market yani reklam işlemleri için kullanılır. Kısa ve net bir tanımı ise Arama Motoru Pazarlamacılığı dır.. Google arama motoruna anahtar kelimelerinizi girdikten sonra karşınıza çıkan reklamlı siteler SEM olarak bilinir. Reklam bulunmayan siteler ise SEO’dur. Karşınıza pazarlama, reklam ile çıkan sonuçların hepsi SEM’e dâhildir.

SEM | Google Adwords

SEM Nedir?

Kendinizi kısa bir süre içerisinde tanıtmak istediğinizde ve reklam yapmak istediğinizde SEO’nun size yeterli olmadığını göreceksiniz. Reklam vermek arama motorlarında ilk sıralarda olmanın diğer bir yoludur. SEM de size bu reklamın nasıl yapılacağının söylemektedir, bu yöntem ile direkt olarak arama motorlarında üst sıraya yükselir ve son kullanıcıya erişirsiniz. Bu işlem sırasında dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir. En doğru zamanda, en doğru yerde ve doğru kullanıcıya ulaşmayı öncelik haline getirmeniz lazım. Yaptığınız stratejinin bu yönde olmalıdır. En çok bilinen Arama Motorları Pazarlamacılığı yöntemi ise Google Adwords reklamlarıdır ve genellikle otelcilik sektöründe kullanılır.

SEM sadece Google üzerindeki reklamlar değildir. Bütün platformlarda, arama motorlarında bulunan reklamlardır. Fakat çok fazla kitleye ulaşmak için kullanacağınız yapı Google üzerindeki Adwords yapısıdır.

Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir

İlk olarak reklamları kendiniz oluşturursunuz. Bu nedenle pazarlama yönünüzün iyi olması gerekmektedir. Kullanıcının o an tanıttığınız ürüne ihtiyacı olmasa bile, yazdığınız açıklama metinleriyle kullanıcının o ürüne ihtiyacı olduğunu düşündürmeniz lazım. Bu sizin pazarlamacılığınız ile alakalı bir durumdur. Tamamladığınız reklamlar Google sıralamasında ilk sıraya çıkar ve kullanıcı bu reklamları sağ üst köşede görür. Bu sayede müşteri çekmeye başlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz metinler ve web sitenizin büyük bir önem taşıdığını unutmayın. Metinleriniz ne kadar kısa ve kullanıcının istediği yönde olursa o kadar ilgi çekersiniz. Böylelikle kullanıcı sizden memnun kalır ve ürünlerinizi satın almaya başlar. Kullandığınız görsellerin profesyonel ve özgün olmasına da dikkat etmelisiniz. Hep dedik hep diyelim. Özgünlük size en büyük avantajdır. SEM için de bu böyledir. Başlıklar ve açıklamalar yerine reklamlara verdiğiniz anahtar kelimeler ve açıklamalar net olmalıdır.

Bu yöntem aynı zaman da reklam maliyetini düşürmenize de yardımcı olur.  Daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.
Kısaca söylemek gerekirse, doğru kullanıcıya doğru kelimelerle ulaşmanız hem reklam kalitenizi hem de size olan güveni arttırır.

Bütçe Ayarlaması Nasıl Olmalıdır ?

SEM için başlarda çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Zamanla reklamlarınız işe yararsa ürünleriniz satılmaya başlarsa bütçenizi arttırarak yolunuza devam edebilirsiniz. Hangi anahtar kelimeyi kullanmanız gerektiği konusunda zorlanıyorsanız, bu konuda uzman kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Şirketinizin sağladığı kâr oranına göre reklamlara verdiğiniz bütçede değişiklikler yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama İçin SEM

Dijital Pazarlama internet üzerinden yapılan pazarlamadır. SEM’de bir reklam yöntemi olduğu için aralarında özel bir ilişki bulunur. Eğer siz Dijital Pazarlama konusunda uzman olmak istiyorsanız, SEM’in ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını çok iyi bilmeniz gerekir. Çünkü Dijital Pazarlamanın ağırlıklı kısmı Google Adwords’tür.

SEO yapısına uygun bir şekilde sitenizi hazırladıktan sonra SEM kullanmak sizin için avantajlı bir durumdur. Daha hızlı ve daha keskin sonuçları kısa bir zaman süresinde elde edebilirsiniz.  Dijital Pazarlama açısından da oldukça büyük bir olanaktır. Çünkü siz kendinizi ne kadar hızlı tanıtırsanız, satış oranınız da o derece hızlı artar. Google Adwords ile SEM yapmak ise oldukça kolaydır. Yaptığınız reklamlar sayesinde siteniz üst sıralarda konumlanır. Yaptığınız reklama, ulaşmak istediğini hedef kitleye, doğru kelimeler ve görsellerle yaklaşmak için de doğru teknikleri kullanmanız gerekir. Bunu eğer kendiniz yapamıyorsanız, tam emin olamıyorsanız Dijital Pazarlama hakkında uzman olan firmalarla iş birliği yapabilirsiniz.

En önemlisi de rakiplerinizi iyi araştırmanız gerekmektedir. SEO araçlarını kullanarak rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığına, nasıl reklamlar oluşturduğunu iyi bilin ki karşılarında eksi konuma düşmeyin. Nasıl daha iyi olabilirim sorusunun yanıtını bulun. Kendinize bir yöntem belirleyin ve buna göre hareket edin.

Google Adwords

Google Adwords

SEM | Google Adwords

Arama motorları arasında en büyük olanının Google olduğunu biliyoruz. SEM için de en önemli kriter Google Adwords’dür. Google Adwords ile reklam vereceğiniz zaman SEM’e çok dikkat etmeniz gerekmektedir. SEM için uygun olan reklam niteliklerini kullanmanız sizin için önemlidir. Her zaman müşterilere nasıl daha kaliteli ve etkileyici reklam hazırlayacağınızı düşünerek bu işe başlamalısınız. Ve SEM için önemli olan terimleri de ne oranla sağladığınıza dikkat ederek, bunun üzerinden ilerlemelisiniz. Birçok Google Adwords türü bulunmaktadır.

 • Görüntülü Arama Ağı,
 • Alışveriş Reklam Ağı,
 • GMAIL,
 • ADD MOB,
 • YOUTUBE Reklamcılığı, gibi reklam türleri Google Adwords içerisinde bulunan reklam türlerinden bazılarıdır.

Google Adwords Ücretlendirmesi

Google Adwords ücretleri ihale mantığı ile çalışmaktadır. Bir reklam için verilen teklifler alınır. Daha sonra açık arttırmaya sunulur. Herkesin reklam konusunda ne kadar ücret verebileceği belirlenir. Daha çok tıklama başına ücret olarak değerlendirilir. Fakat önemli olan sadece tıklanma oranı değildir. Google Adwords kullanılırken PR puanının da önemi bulunmaktadır. Bu yüzden kalite puanınız oldukça önemlidir. Google Adwords en çok parayı verene en iyi hizmeti sağlar gibi bir durum yoktur. Paradan çok kalitenize bakar ve ona öncelik verir.

SEM İçin Kullanılan Terimler

 • Impression: Reklamlardan elde ettiğiniz görüntülenme sayısıdır.
 • Cost Per Click (CPC): Tıklama başına gelen maliyet.
 • Click Through: Siteye gelen tıklanma sayısı.
 • Click Through Rate(CTR): Reklamlarınıza gelen tıklamalarla ilgili oran.
 • Adserver: Reklam için kullanılan sunucu.
 • Cost Per Sale(CPS): Satış başına olan ödeme miktarı.
 • Conversion: Yaptığınız reklama karşılık size olan geri bildirimler, dönüşümler.
 • Cost Per Lead(CPL): Yapılan yönlendirme başına maliyet.