Barkod Sistemi

Barkod Sistemi, Yazılım ürünleri ve  [Bilgisayar, Barkod Okuyucu, Barkod Yazıcı, Barkodlu Terazi, Barkodlu El Terminalleri gibi] donanım ürünlerinin [satış, sipariş, üretim, takip, sayım, kontrol vb. gibi işlemlerde]  barkod ile birlikte kullanıldığı sistemlere verilen isimdir.

Yazılım

Yazılım oluşturulacak Barkod Sisteminin en önemli bileşendir. İyi bir yazılım olmadan ideal bir Barkod Sistemi kurulamaz. Barkod Sistemi için bir yazılım da olması gereken üç ana başlık vardır.

Bunlar sırasıyla;

1.Sistemde kullanılacak barkodların yazılıma tanımlanması,  2.Barkod basımı, 3.İşlemlerde barkodların kullanılması dır.

DAHA FAZLASI İÇİN !

Donanım

Barkod Sisteminin yazılımından sonraki en önemli diğer başlığı donanım ürünleridir.

Barkod okuyucular, Barkod Yazıcılar, Barkodlu Teraziler, Bilgisayarlar, Berkodlu El Terminalleri, Fiyat Gör Cihazları Barkod sistemi için de kullanılan donanım ürünleridir. Güç Kaynağı, Yazıcı, Sunucu, Modem gibi ürünler de barkod sistemlerin de kullanılır.

DAHA FAZLASI İÇİN !

Etiket

Barkod Sisteminde gerekli olan 3. ana başlık kullanılan sarf malzemeleridir. Bu sarf malzemeleri Barkod etiketleri olarak adlandırılırlar.

Barkod etiketlerinin boyutları, malzemesi ve diğer özellikleri kullanılacak ürün gruplarına göre farklılıklar göstermektedir.

DAHA FAZLASI İÇİN !

Hizmet

Barkod Sisteminde  gerekli olan önemli bir diğer başlık, eğitim, danışmanlık, servis ve destek alt başlıklarını içeren HİZMET tir.

Bir barkod sisteminden istenen sonucu alabilmek için, sistemin kurulacağı işletmede analiz yapılması ve sistemin en doğru şekilde kurgulanması gerekir. Kurulan sistemin eğitimi ve servis desteği de sistemin etkin kullanılmasın da önemli rol oynar.

DAHA FAZLASI İÇİN !